Blog
Trudne relacje z seniorem – jak sobie radzić z sytuacjami konfliktowymi w pracy opiekunki
Praca opiekunki osoby starszej to wyjątkowe połączenie wyzwań fizycznych i emocjonalnych. Nie jest to jedynie kwestia realizacji zadań opiekuńczych, ale także głębokiego zrozumienia i empatii wobec osoby, z którą pracujemy. Każdy dzień w tej roli przynosi nowe wyzwania, szczególnie gdy masz trudne relacje z seniorem. W tych momentach umiejętności, cierpliwość i empatia są wystawiane na próbę.
Zauważenie oraz zrozumienie indywidualnych doświadczeń i emocji osoby starszej są więc kluczowe. Utrata niezależności, zmiany zdrowotne i izolacja społeczna, z którymi boryka się podopieczny nierzadko prowadzi do frustracji, smutku, a czasem nawet złości. Przyjęcie odpowiedniej postawy pozwala lepiej rozumieć te emocje i reagować w sposób wspierający i troskliwy.
Sytuacje trudne i konfliktowe w pracy z osobą starszą mogą wynikać zarówno ze strony seniora, jak i opiekunki, a ich przyczyny są często złożone i wielowymiarowe. Warto więc zauważyć jedne i drugie.
Jakie mogą być przyczyny konfliktów w pracy z seniorem?
Zmiany w zdrowiu psychicznym i fizycznym: Starzenie często wiąże się ze zmianami w stanie zdrowia, takimi jak demencja, Alzheimer, czy też choroby serca. Wpływa to na zachowanie seniora. Staje się on rozdrażniony, coraz więcej zapomina i może mieć częste zmiany nastroju. Ponadto, ograniczenia ruchowe lub ból powodują frustrację. Prowadzi to z kolei do konfliktów, gdy nie jest w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności.
Utrata niezależności: Potrzeba polegania na innych w codziennych zadaniach może być trudna do zaakceptowania dla seniora. Kiedy podopieczny jest zmuszony do opierania się na pomocy obcej osoby może to stanowić dla niego duże ograniczenie i dyskomfort. Nie potrafiąc poradzić sobie z własnymi emocjami, senior wyładowuje swoja złość i frustrację na opiekunce.
Różnice w komunikacji: Różnice pokoleniowe, kulturowe i osobiste również mogą prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Różne style komunikacji, wartości i przekonania często wymagają od opiekunki dodatkowej cierpliwości. W tym przypadku kluczowa jest chęć wzajemnego zrozumienia.
Problemy z pamięcią i dezorientacja: Demencja jest tylko jedna z wielu chorób powodujących problemy z pamięcią. Lęk i nieufność ze strony seniora może wynikać z tego, że nie rozpoznaje swoich bliskich, ani nie pamięta ostatnich wydarzeń.
Różnice w oczekiwaniach i potrzebach: Niejednokrotnie senior i opiekunka mają różne wyobrażenie i oczekiwania co do wykonywania codziennych czynności. Nieporozumienia dotyczące tych kwestii mogą prowadzić do frustracji po obu stronach.
Wpływ rodzinny: Interakcje z rodziną podopiecznego także może przyczynić się do powstawania konfliktów. Oczekiwania bliskich związane z poziomem i sposobem sprawowanej opieki niejednokrotnie wprowadzają dodatkowe napięcia.
Przeciążenie emocjonalne i stres: Opiekunka, której zadaniem jest zarządzanie trudnymi sytuacjami może doświadczać przeciążenia i stresu, co w kryzysowych momentach może objawiać się skłonnością do zbyt emocjonalnego reagowania.
Jakie metody i sposoby możesz zastosować w rozwiązywaniu konfliktów w pracy z seniorem?
Jako opiekunka osoby starszej, masz do dyspozycji szereg sposobów i strategii, które mogą Ci się przydać w rozwiązywaniu konfliktów w pracy z seniorem. Oto kilka z nich:
Empatia i aktywne słuchanie: Empatia umożliwia zrozumienie emocji i doświadczeń seniora, co jest kluczowe w rozwiązywaniu konfliktów. Słuchaj, aby zrozumieć, a nie żeby tylko odpowiedzieć. Aktywne słuchanie, czyli uważne i pełne zaangażowania, pomoże podopiecznemu poczuć się zrozumianym i szanowanym.
Asertywna komunikacja: Jest to sposób komunikacji, który pozwala wyrażać myśli i uczucia w sposób jasny, ale szanujący drugą stronę. Jest to dobry sposób na przekazywanie potrzeb i określenie granic bez eskalacji konfliktu. Zachęcaj seniora do wyrażania myśli, a jednocześnie słuchaj go uważnie. Unikaj języka oskarżającego oraz zachowaj spokój.
Rozwiązywanie problemów i negocjacje: Stosowanie technik rozwiązywania problemów, takich jak znalezienie przyczyny konfliktu i o ile to możliwe, wspólne szukanie rozwiązań, z pewnością przyniesie korzyści obu stronom. Negocjacje polegające na szukaniu kompromisu również mogą okazać się efektywne.
Techniki łagodzenia: W sytuacjach, gdy senior jest zdenerwowany, a czasem nawet agresywny, ważne jest, abyś umiała zastosować techniki deeskalacji, czyli łagodzenia. Zachowaj spokojny ton głosu, spokojnie oddychaj. Unikaj konfrontacji i zadbaj o to, żeby przestrzeń wokół była bezpieczna.
Jeżeli posiadasz trudne relacje z seniorem, zwróć uwagę na jeszcze inne aspekty
Wiedza o specyfice choroby: Wiedza, jak różne choroby (np. demencja, depresja) wpływają na zachowanie osoby starszej, pomoże Ci w odpowiednim reagowaniu na trudne sytuacje. Kiedy wiesz jakie są objawy poszczególnych schorzeń, możesz ze spokojem zareagować i jeśli sytuacja tego wymaga – podjąć odpowiednie działanie.
Wsparcie i konsultacje: W APN Sentium masz do dyspozycji koordynatora, który zawsze pomoże Ci w trudnej sytuacji. Nie wahaj się skorzystać z konsultacji telefonicznej ze swoim opiekunem. Czasami wystarczy tylko rozmowa i podtrzymanie na duchu. Zdarza się jednak, że nasz pracownik szuka rozwiązań bardzo trudnych problemów, z którymi możesz zetknąć się podczas pracy z osobą starszą. Zapewniamy pełne wsparcie.
Poszerzanie swojej wiedzy: Jeśli stawiasz na rozwój i chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą opieki nad osobami starszymi czytaj naszego bloga. Znajdziesz tam artykuły poruszające takie zagadnienia jak wypalenie zawodowe, opieka nad osobą leżącą, czy też tęsknota w pracy opiekunki.
Zarządzanie stresem i samoopieka: Jako opiekunka musisz zadbać o własne zdrowie psychiczne i fizyczne. Jest to kluczowe, aby móc efektywnie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami w pracy. Techniki relaksacyjne, medytacja czy ćwiczenia rozciągające pomogą w zachowaniu spokoju i jasności umysłu.
Ustanowienie granic: Jasne określenie granic w relacji opiekunka-senior pomoże zapobiegać wielu konfliktom. Ważne jest, abyś wytłumaczyła seniorowi, czego może oczekiwać od ciebie i na odwrót. Porozmawiaj z podopiecznym o jego granicach. Skorzystaj ze wsparcia rodziny osoby starszej w ustalaniu i definiowaniu tych oczekiwań.
Personalizacja opieki: Dostosowanie opieki do indywidualnych potrzeb i preferencji seniora pomoże uniknąć wielu konfliktów. Poznanie hobby, zainteresowań i życiowych historii podopiecznego ułatwi budowanie lepszej relacji.
Pamiętaj, że trudne relacje z seniorem można naprawić!
Zadaniem opiekunki jest tworzenie bezpiecznego, ciepłego i zrozumiałego środowiska dla seniora. Niemniej ważne jest także zarządzanie własnymi emocjami. Należy zwracać zatem uwagę na jeden i drugi aspekt. Biorąc pod uwagę fakt, że praca z osobami starszymi jest intensywna i stresująca, musisz zadbać także o siebie. Chwila odpoczynku pozwala na zachowanie równowagi emocjonalnej, zwiększając jednocześnie efektywność pracy. W trudnych momentach, pamiętaj, że każda interakcja, każde słowo i gest mają wielką moc. Przez cierpliwość, empatię i zrozumienie możesz przyczynić się do znaczącej poprawy jakości życia seniora, a także do budowania silnych, pozytywnych relacji, które są sercem wysokiej jakości opieki.