Blog
Śmierć podopiecznego. Czy można się do niej przygotować?
Praca opiekunki osób starszych jest niezwykle wymagająca, ale równocześnie przynosi głębokie poczucie spełnienia. Poprzez wykonywanie codziennych obowiązków pokazujesz, jak ważna jest empatia, troska i zrozumienie. Jednak w tej szlachetnej profesji istnieje moment, który dla wielu jest niezwykle trudny – konieczność pożegnania się z podopiecznym. To z pewnością jest najtrudniejszy aspekt tej pracy. Śmierć, choć jest naturalną częścią życia, zawsze niesie ze sobą wiele emocji, a opiekunka często zastanawia się, czy istnieje sposób, aby odpowiednio się na nią przygotować.
Chcemy Ci przybliżyć, w jaki sposób stawić czoła żałobie i gdzie możesz znaleźć wsparcie w tej trudnej sytuacji. Śmierć podopiecznego może być momentem, który wstrząsa, ale również uczy. W tym artykule poruszmy kilka najważniejszych aspektów w tym obszarze.
Jak poradzić sobie z odejściem podopiecznego?
Zrozumienie procesu żałoby. Żałoba po stracie podopiecznego jest naturalna. Sposób jej przeżywania jest jednak procesem bardzo indywidualnym. Każdy przeżywa trudne emocje na swój sposób. Dla opiekunki, która przez długi czas była blisko związana z podopiecznym, odejście tej osoby może być doświadczeniem szczególnie intensywnym. Poprzez codzienną pracę, opiekunka tworzy bardzo często głębokie więzi z osobą, której pomaga. Nierzadko zatem przeżywa żałobę, podobnie jak członkowie rodziny. Należy zatem pamiętać jak ważne jest stworzenie sobie przestrzeni i danie czasu na przeżycie tych emocji. Pamiętaj, że nie warto ich tłumić. Należy zrozumieć, że smutek, gniew, a nawet poczucie ulgi są częścią zdrowego procesu żałoby.
Przygotowanie emocjonalne. Czy można się przygotować na odejście kogoś, kim się opiekowało? Z pewnością nie jest to łatwe, ponieważ trudno jest przewidzieć własną reakcję emocjonalną. Istnieją jednak sposoby, które pomogą Ci się przygotować i złagodzić ból związany ze stratą. W pierwszej kolejności poszukaj artykułów dostępnych w zasobach internetowych na temat psychologii odejścia bliskiej osoby. Najlepiej zrób to jeszcze przed odejściem seniora. Pozwoli to oswoić się z myślą o zbliżającej się śmierci.
Wsparcie zespołu
Żadna opiekunka osoby starszej nie powinna przechodzić przez proces żałoby w samotności. Korzystaj ze wsparcia swoich bliskich, przyjaciół, duchownych oraz specjalistów. Dzieląc się doświadczeniami, poczujesz się lepiej zrozumiana i mniej samotna. Bardzo często organizowane są warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stratą. Możesz zapisać się na zajęcia stacjonarne lub online. Porozmawiaj także ze swoim koordynatorem oraz z innymi opiekunami, które mają za sobą podobne przeżycia. Wymiana doświadczeń w gronie osób, które zmagają się ze zbliżonymi trudnościami zawsze podniesie na duchu.
Profesjonalna pomoc
W przypadkach, gdy żałoba staje się dla Ciebie przytłaczająca, poszukaj profesjonalnej pomocy. Spotkanie z psychologiem lub terapeutą pomoże Ci w uporaniu się z trudnymi emocjami i podsunie rozwiązania. Podczas konsultacji poznasz sposoby i metody ułatwiające radzenie sobie ze stratą. Kluczowe jest w tym momencie zadbanie o własne zdrowie psychiczne.
Pielęgnowanie własnego dobrostanu
W tym szczególnie trudnym dla Ciebie czasie pamiętaj, że Twoje zdrowie i dobrostan są bardzo ważne. Zadbaj o siebie poprzez regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie i wystarczającą ilość snu. Systematyczne techniki relaksacyjne ułatwią powrót do równowagi emocjonalnej i fizycznej.
Pamięć o zmarłym
Pamiętaj, że możesz powspominać miłe chwile spędzone z podopiecznym. Przygotuj album ze wspólnymi zdjęciami, który będziesz mogła przeglądać w każdym momencie.
Granice w relacjach zawodowych
Dla Ciebie jako opiekunki, bardzo ważne jest, abyś potrafiła zachować granice w relacjach zawodowych. Chociaż bliskość i troska są kluczowymi aspektami Twojej pracy, spróbuj zachować profesjonalny dystans, który pomoże Ci w poradzeniu sobie ze stratą podopiecznego oraz żałobą.
Co zrobić, kiedy podopieczny odchodzi w obecności opiekunki?
Istotną kwestią jest śmierć podopiecznego w obecności opiekunki. Z całą pewnością jest to bardzo trudne doświadczenie, dlatego musisz wiedzieć, jak sobie poradzić z tym traumatycznym doświadczeniem.
Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę w takiej sytuacji:
Zachowanie spokoju. Twój spokój i opanowanie może być kojące zarówno dla odchodzącego, jak i dla obecnych członków rodziny. Pamiętaj o zachowaniu profesjonalizmu, nawet w obliczu silnych emocji.
Wsparcie w ostatniej chwili życia. Zapewnij komfort i godność podopiecznemu w tych ostatnich chwilach, na przykład poprzez delikatne trzymanie za rękę lub mówienie spokojnym, uspokajającym głosem. Niech wie, że nie jest sam. Poinformuj także rodzinę. Z pewnością bliscy będą chcieli się pożegnać. Jeżeli senior cierpi, wezwij karetkę pogotowia.
Wsparcie dla rodziny. Jeżeli przy śmierci nie byli obecni członkowie rodziny podopiecznego bądź gotowa odpowiedzieć na pytania dotyczące ostatnich chwil seniora. Jeżeli czujesz się na siłach, wesprzyj ich dobrym słowem w tym trudnym czasie.
Czas na refleksję. Po śmierci podopiecznego daj sobie czas na refleksję. Spokojnie zastanów się nad swoimi uczuciami i emocjami. W trudnych chwilach warto porozmawiać z koordynatorem, bliskimi lub profesjonalistami.
Pamiętaj, że śmierć jest naturalną i integralną częścią życia i opieki nad osobami starszymi. Twoja rola w tych ostatnich momentach życia podopiecznego może mieć ogromne znaczenie zarówno dla niego, jak i dla jego rodziny.
Szukasz pracy w opiece w Niemczech lub Holandii? Koniecznie zajrzyj na nasze aktualne oferty pracy! 🙂 A jeśli chcesz wiedzieć pierwsza o najnowszych bonusach i szkoleniach w APN Sentium – zaobserwuj nas na Facebooku!