Blog
Demencja – jak Opiekunka ma sobie radzić z chorym seniorem?
Opieka nad Seniorem z demencją stanowi trudne wyzwanie. Opiekun staje się bardzo ważną osobą dla podopiecznego, towarzyszy mu w codziennych czynnościach, planuje i organizuje życie Seniora, a także dba o bezpieczne warunki w jego domu. Kiedy pojawia się ona, demencja, zaczyna być jednak coraz trudniej… W poniższym artykule staramy się zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty tej choroby i dać wskazówki dla Opiekunów jak zadbać nie tylko o Seniora, ale również o siebie.
Czym jest demencja starcza?
Demencja, czyli otępienie jest wywołana chorobą mózgu, zwykle przewlekłą i o charakterze postępującym. Najczęściej występuje u osób po 60 roku życia. W konsekwencji u chorego na demencję pojawiają się m.in.: zaburzenia natury poznawczej, problemy z pamięcią, mówieniem, kłopoty z orientacją, zaburzenia emocjonalne. Objawy mogą mieć różne nasilenie, większość zachorowań na demencję jest nieuleczalna.
Jak planować codzienne aktywności?
Podtrzymywanie aktywności fizycznej i intelektualnej to najskuteczniejsza terapia poza farmakologiczna. Warto motywować Seniora do wykonywania codziennych czynności, dostosowując je do jego możliwości, np. przygotowywanie posiłków, ubieranie. Warto zadbać o wspólne spędzanie wolnego czasu, np. oglądanie rodzinnych zdjęć, krzyżówki, codzienne spacery, odwiedziny znajomych i rodziny, słuchanie muzyki i radia, zachęcanie do gimnastyki, czytanie na głos książek, a jeżeli jest to możliwe zapewnienie kontaktu ze zwierzętami domowymi.
Jak poprzez opiekę możemy wspierać chorego?
- Ważne, by pomagać choremu w utrzymywaniu higieny, przypominać, a w razie potrzeby wspomóc przy ubieraniu, kąpieli, wyjściu do toalety.
- Przygotowywać różnorodne posiłki i dbać o odpowiednią ilość płynów do 2 litrów na dobę.
- Zadbać o bezpieczną przestrzeń w domu poprzez zabezpieczenie urządzeń gazowych, elektrycznych, usunięcie z przestrzeni zbędnych przedmiotów, dywanów, które mogą utrudniać przemieszczanie się, schowanie przedmiotów niebezpiecznych, zabezpieczenie schodów, okien i drzwi.
- Codzienne wsparcie i aktywizowanie (np. przypominanie o dacie, godzinie, nauka prostych funkcji telefonu, powtarzanie znanych wierszy, imiona znanych osób, tworzenie listy do wykonania na dany dzień).
Jak komunikować się z chorym?
Na każdym etapie choroby należy podtrzymywać kontakt i relację z Seniorem, dbając o rozmowę, która jest niezwykle ważna. Dla Seniora z demencją ten kontakt jest łatwiejszy, jeżeli stosuje się następujące zasady:
- Utrzymywanie kontaktu wzrokowego „twarzą w twarz”,
- używanie krótkich i jednoznacznych zdań, zadawanie krótkich otwartych pytań,
- niewskazywanie na błędy (chory w swoim sposobie postrzegania ma rację i ze względu na wpływ choroby nie rozumie innej interpretacji),
- okazywanie wyrozumiałości i cierpliwości,
- dostosowanie tempa wypowiedzi do możliwości chorego,
- wyłączanie w trakcie rozmowy innych mediów.
Jak reagować na agresywne zachowania podopiecznego?
Chory na demencję ma zaburzone ośrodki kontroli emocji, stąd mogą wystąpić u niego agresywne zachowania. Najczęściej pojawiają się one w sytuacjach, kiedy:
- zmuszamy Seniora do konkretnych czynności, np. kąpieli,
- wymagamy wykonania zadań, które sprawiają podopiecznemu kłopot,
- jak również, wtedy gdy stawiamy go w sytuacji konieczności dokonania wyboru,
- lub kiedy zaburzamy codzienne rytuały.
Jak postępować w przypadku agresji?
- Nie reaguj zbyt szybko, nie zaskakuj chorego, najpierw obserwuj chorego, rozpoznaj jego możliwości, potem działaj,
- podchodź powoli, przodem, utrzymując stały kontakt wzrokowy i nie odwracaj się plecami,
- zachowuj dystans, daj poczucie przestrzeni choremu,
- upewnij się, że w zasięgu jego rąk nie ma niebezpiecznych przedmiotów (nóż, nożyczki, młotek),
- sprawiaj wrażenie, że całkowicie panujesz nad sytuacją, unikaj kłótni i krzyku,
- mów pewnym, spokojnym, zniżonym głosem,
- uśmiechaj się, jeżeli widzisz na to możliwość spróbuj przytulić czy pogłaskać podopiecznego,
- kiedy chory zaczyna być niespokojny, zanim rozwinie się u niego pełna postać napadu agresji, spróbuj rozładować napięcie, odwracając uwagę chorego, kierując ją na ulubione czynności,
- ponieważ zaburzona jest możliwość wyrażenia słowami przez seniora swoich potrzeb, ważna jest obserwacja i próba przewidzenia możliwych zachowań.
Jak się nie poddawać w opiece nad chorym?
Opiekun osoby starszej powinien zadbać również o siebie, by nie zatracić się w opiece swoim kosztem. Dlatego, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia, samopoczucia, czy pojawienia się poczucia bezradności i zwątpienia, należy próbować stosować metody zmniejszające przemęczenie, np. poprzez sen w czasie, kiedy śpi podopieczny, wykorzystywanie dla siebie wolnego czasu (jeżeli np. podopieczny korzysta z domu dziennej opieki lub ma odwiedziny). Nie bać się prosić o pomoc, informować o problemie. Czasami też warto zrobić mniej niż zazwyczaj, jeżeli nie czujemy się na siłach (np. w kwestii sprzątania, gotowania).
Temat chorób jest bardzo szeroki i złożony. Opieka nad osobą starszą, u której postępuje choroba nie jest czynnością łatwą. Najczęściej podopieczni nie radzą sobie w codziennym życiu bez swoich Opiekunów, stąd jest to bardzo ważna rola, od której zależy jakość życia Seniorów. W APN Sentium zależy nam, aby nasze Opiekunki i Opiekunowie czuli się bezpiecznie i komfortowo w swojej codziennej pracy oraz mogli podnosić swoje kwalifikacje. Zapewniamy certyfikowane, bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy, a także związane z chorobami seniorów, codzienną opieką, transferem, radzeniem sobie z trudnymi sytuacji w pracy Opiekuna.
Więcej informacji o szkoleniach na naszym FB. Zaobserwuj i bądź na bieżąco z tym, co się u nas dzieje! Czekają informacje o aktualnych szkoleniach, konkursy, oferty pracy, wydarzenia z naszej firmy, porady dla Opiekunów i wiele innych.
Chcesz dowiedzieć się więcej i rozpocząć pracę w APN Sentium?
Zadzwoń: +48 500 401 901, napisz: rekrutacja@apnsentium.pl lub odwiedź nas w biurze:
- Opole, Kołłątaja 8/1
- Bytom, Dworcowa 34
- Wałbrzych, Pl. Magistracki 3/14
Oferty pracy znajdziesz na: www.apnsentium.pl
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/opieka-nad-chorym-z-demencja
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Broszura_Alzheimer.pdf
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-neurologiczne,demencja-starcza—objawy-a-kolejne-etapy-choroby,artykul,55406892.html
https://akademiaopiekunow.pl/akademia-opiekunow/