Warunki
współpracy
Delegowanie jest aktualnie najpopularniejszym modelem zatrudnienia w branży opieki nad osobami starszymi. Jest on też jedynym w pełni legalnym modelem. Zastosowanie ma art. 13 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004 oraz art. 14 ust. 5, 5a, 5b, 8, 10 i 11 rozporządzenia nr 987/2009.
Osoby zatrudnione w tym modelu oprócz opieki na osobami starszymi na terenie Niemiec, wykonują również usługi rekrutacyjno-promocyjne na terenie Polski. Podstawą zatrudnienia jest polska umowa zlecenie zawierana na czas nieokreślony, dzięki czemu osoba zatrudniona zgłoszona jest do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego przez cały okres jej trwania.
Podstawą współpracy jest umowa cywilnoprawna – umowa zlecenia o świadczenie usług. Jest to standard w tej branży, wynika to z wielu przyczyn. Umowa ta odzwierciedla swobodę jaką ma opiekun, który sam decyduje o miejscu, w którym chce pracować i o długości wyjazdu. Umowa może obowiązywać pomimo nie wykonywania usług np. w czasie dłuższych przerw. Nie nakłada ona również wielu obowiązków formalnych, jak umowa o pracę, dzięki czemu wynagrodzenia netto mogą być wyższe.
Podróż służbowa jest pojęciem zdefiniowanym na gruncie Kodeksu pracy, zgodnie z którym podróż służbowa to wykonywanie określonego zadania na polecenie pracodawcy poza miejscem stałego zatrudnienia. Z uwagi na fakt, iż umowa zlecenia jest odrębną od umowy o pracę instytucją prawną, do której stosuje się całkowicie inne regulacje, czyli Kodeks cywilny a nie Kodeks pracy – nie można utożsamiać tych dwóch pojęć, czyli zrównywać podróży zleceniobiorcy i podróży służbowej pracownika.
Sama podróż służbowa ma charakter incydentalny, a w przypadku świadczenia usług opieki w sposób ciągły i systematyczny mamy do czynienia z delegowaniem.
Powoduje to, że wypłacanie diet coraz rzadziej stosowane jest przez firmy zajmujące się opieką na terenie Niemiec.
Warunkiem legalnego zatrudnienia w ramach delegowania jest wykonywanie pracy naprzemiennej w dwóch państwach członkowskich. W Niemczech usług opieki, a w Polsce usług rekrutacyjno-promocyjnych. Praca wykonywana jest na zmianę. Częstotliwość tych zmian musi być mniejsza niż w przypadku prac wykonywanych równocześnie.
Z uwagi, że na okoliczność, iż zleceniobiorca jest oddelegowany do świadczenia usług na terytorium Niemiec, do ustalenia wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i podstawy wymiaru składek zastosowanie znajduje § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przepis ten w przypadku, gdy łączne wynagrodzenie za wykonaną pracę przekroczy wysokość przeciętnego wynagrodzenia, pozwala na odprowadzanie składek ubezpieczeniowych od tej kwoty.
Rozwiązanie to pozwala na opłacanie wysokich składek, jednocześnie nie prowadząc do obniżenia wynagrodzenia netto.
Podstawowym celem zaświadczenia A1 jest potwierdzenie podlegania systemowi zabezpieczenia społecznego państwa, które wydało taki dokument – w naszym przypadku w Polsce. W praktyce oznacza to, że osoba która posiada zaświadczenie nie jest objęta systemem zabezpieczenia społecznego państwa miejsca wykonywania pracy. Taka osoba jest ubezpieczona w państwie, w którym zostało wydane to zaświadczenie.
Zaświadczenie A1 wydane przez instytucję jednego państwa członkowskiego jest wiążące dla instytucji oraz służb zatrudnienia innych państw członkowskich, tak długo jak nie zostanie wycofane lub uznane za nieważne (art. 5 ust. 1 rozporządzenia nr 987/2009).
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Potwierdza on prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie.
Do uzyskania pracowniczek karty EKUZ niezbędne jest posiadania dokumentu A1 wydanego przez ZUS.
Opieka nad osobą starszą wymaga poświecenia, ale przynosi dużą satysfakcję. Głównym zadaniem jest wsparcie, a nawet wyręczenie rodziny seniora w opiece nad nim. Dotyczy to nie tylko bezpośrednich czynności związanych z opieką, ale też zorganizowaniem czasu seniorowi i prowadzeniem jego gospodarstwa domowego. Praca opiekuna wymaga empatii, wrażliwości, opanowania i cierpliwości, ale też dzielenia się pozytywną energią.
Do najważniejszych obowiązków opiekunki należą:
• pomoc w codziennych czynnościach takich jak ubieranie i higiena osobista;
• pomoc w trakcie poruszania się;
• przygotowywanie i podawanie posiłków;
• podawanie leków;
• rozmowa z podopiecznym;
• spędzanie czasu wspólnie z seniorem;
• wspólny spacer;
• sprzątanie mieszkania;
• robienie prania, prasowanie;
• zakupy.
Oczywiście, że tak! Na podstawie zebranych informacji dopasowujemy ofertę do preferencji osoby,
która chce wyjechać z nami w charakterze opiekuna osób starszych. Staramy się, aby propozycja była
jak w największym stopniu dopasowana do przedstawionych na oczekiwań. To do Ciebie należy
wybór ostatecznej oferty spośród przedstawionych propozycji.
Współpraca z nami jest w pełni legalna, osoby będące na zleceniu w Niemczech są przez nas
zgłoszone do ubezpieczeń społecznych oraz mają zapewnioną kartę EKUZ, która potwierdza prawo do
korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na
terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.
Formularz kontaktowy
Konkretna
oferta pracy w
48h